Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez. Bu konuda sitemizde bir çok makale var. Cilt bakımından, saç bakımına, ev temizliğinden gıdaya bir çok alanda kullanılmaktadır. Ancak elma sirkesinden yeteri kadar fayda edebilmek için doğal olması çok önemlidir. Çünkü elma sirkesinin içinde bulunan bazı doğal asitler marketlerde satılan kapalı elma sirkelerinin içinde bulunmaz. Bu sebeple kullanacağınız sirkeyi ya doğal bir şekilde üreten yerlerden almalı ya da kendiniz evde üretmelisiniz. Peki elma sirkesi nasıl yapılır, evde elma sirkesi yapımı mümkün müdür? Bu gibi sorularınıza cevap olmak için bu makaleyi hazırladık.

Elma sirkesi nasıl yapılır

Evde sirke yapımı konusunda daha önce tecrübeniz olmayabilir. Size anlatacağımız bu yöntemi hiç zorlanmadan uygulayabileceğinize eminiz. Elma sirkesi yapımı için öncelikle gereken malzemeler şu şekilde:

  • 1 litreden biraz az olacak şekilde temiz içme suyu (yaklaşık 750 ml kadar)
  • Bir çay kaşığı kadar şeker
  • Bir çay kaşığı dolusu tuz
  • 1 lt boyutunda cam kavanoz
  • 2 adet elma kabuğu

Organik elma sirkesi yapmak için bu malzemeleri topladık. Sonra elmalarımızın kabuklarını biraz kalın şekilde soyarak kavanozun içine koyuyoruz. Bir çay kaşığı şekerimizi ve bir çay kaşığı tuzumuzu da kavanoza ekliyoruz. Ardından 750 ml kadar olan suyumuzu ilave ediyoruz. Kavanozun ağzını sıkıca kapattıktan sonra, şeker ve tuz eriyene kadar iyice çalkalıyoruz. İyice homojen karıştığına emin olduğumuz kavanozumuzu ışık almayan kuru ve rutubetsiz bir yere kaldırıyoruz. Kavanozumuz yaklaşık 10 gün burada beklemeli. 10 gün sonra sirkemiz kullanıma hazırdır. Kendi ellerimizle evimizde organik sirke yapmış bulunuyoruz. Bu kadar basit.

Not: Elma sirkesini daha uzun sürede bekletebilirsiniz. Ne kadar uzun süre bekletirseniz sirkeniz o kadar verimli olacaktır.

Ayrıca sirkenizi kullanmadan önce süzmeyi de unutmayınız. Bunun için bir tül veya kevgirden yardım alabilirsiniz.

Hazırlamış olduğumuz bu elma sirkesini cilt sorunlarmızda, saç bakımımızda, yemeklerimizde ve salatalarımızda gönül rahatlığıyla kullanabiliriz. Özellikle sirke ile zayıflama konusunda marketten sirke almak yerine kesinlikle evde yaptığınız bu organik sirkeyi kullanmalısınız.

Organik elma sirkesi fiyatı ortalama olarak bir litresi 30 ila 40 TL arasındadır. Eğer kendiniz yapmak yerine satın almayı tercih edersseniz bu fiyatlar aklınızda kalsın.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elma Sirkesinin Faydaları