Elma Sirkesinin Cilde Faydaları 2

Elma sirkesinin cilde faydaları

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez. Günlük hayatınızda hem kişisel bakımınızda hem ev temizliğinizde hem de gıdaların temizliğinde kullanımı oldukça önemlidir. Elma sirkesinin cilde faydaları da en önemli artılarındandır. Elma sirkesi alırken dikkat etmeniz en önemli özellik elbette ki doğal olmasıdır. Eğer markalara güvenmiyorsanız o zaman kendiniz de elma sirkesini fermente ederek elde edebilirsiniz.

İçerisinde bol miktarda C vitamini, potasyum, kalsiyum ve sodyum içermektedir. Bu sayede kanı inceltir ve ateş düşürmede kullanılır. Üzüm sirkesi gibi kokusu olmaması da cabasıdır. Aynı zamanda tüketmek sindirim için ve metabolizma mükemmeldir. Fakat bunları detaylı incelemesini daha sonra yapacağız. Elma sirkesinin cildimize yararlarına göz atalım.

Elma sirkesinin cilde faydaları

Öncelikle cilt tipiniz ne olursa olsun elma sirkesi kullanabileceğinizi unutmayın. Tonik olarak suyla seyrelterek kullanabileceğiniz elma sirkesi cildinizi siyah noktalardan, lekelerden ve sivilcelerden arındırabilmektedir. Kuru ciltliyseniz 3 de bir oranında elma sirkesi ve 3 de iki oranında su ile karıştırılarak tonik olarak kullanılabilir. Fakat normal veya yağlı cilde sahipseniz sirke oranını daha yoğun kullanabilirsiniz. Lekeleri açma özelliği sayesinde en doğal yöntemlerden biri olan elma sirkesi cilde parlaklık kazandırır, donukluğunu alır. Ayrıca elma sirkesini bir miktar balla karıştırarak cildinize sürebilir ve 10-15 dakika bekletebilirsiniz. Hem cildi ölü hücrelerden arındırır hem de gözenekleri açarak yağlı tabakayı ciltten arındırır.

Yaşlılıktan kaynaklı cilt lekeleri içinde yine elma sirkesi birebirdir. Ama unutulmamalıdır ki eğer gerçekten sonuç almak istiyorsanız evde yapacağınız elma sirkesi en yararlı olandır. Ayrıca yaşlılıktan meydana gelen kırışıklar ve çizgiler içinde elma sirkesi kullanılabilir. Yatmadan önce doğrudan da cilde uygulanabilecek olan elma sirkesi cildinizin pH seviyesini de düzenleyecektir.

Saçlarınız içinde elma sirkesi kullanmalısınız. Durulama suyunuza bir miktar elma sirkesi katarak daha parlak, güçlü ve sağlıklı saçlar elde edebilirsiniz. Kafa derinizdeki hastalıklardan, kuru ve kaşıntılı saç derisinden, yaralar meydana gelen saç diplerinden kurtulmak istiyorsanız muhakkak tercih etmelisiniz. Kimyasallardan medet ummak yerine elma sirkesini kullanmak çok daha doğrudur. Üstelik üzüm sirkesi gibi kokulu olmayan elma sirkesinin koku gibi bir problemi olmadığı için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elma Sirkesinin Faydaları