Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

elma sirkesinin cilde faydaları

Elma sirkesi; hayatın birçok alanında faydalarıyla insanların en büyük yardımcısıdır. Örneğin ev temizliğinde su ile seyreltilerek kullanılması çok yararlıdır. Doğal ve etkili bir temizlik sağlar. Diğer yandan, dişlerde bulunan kahve ve sigara lekeleri için de elma sirkesi kullanılabilir. Elma sirkesi ile dişlerin hafifçe bastırarak silinmesi lekeleri yok edecektir. Elma sirkesi hemen her alanda sağlık için kullanılabilir. Kullanılan elma sirkesinin tamamen saf ve doğal olmasına özen gösterilmelidir. Elma sirkesinin içeriğinde; B vitamini, C vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir, sodyum, bakır ve daha birçok mineral bulunur. Biz bu yazımızda ağırlıkla elma sirkesinin cilde faydaları konusunu anlatacağız.

Elma sirkesinin cilde faydaları

Elma sirkesinin cilde faydaları konusuna gelince cilt sağlığında, elma sirkesi doğal bir yardımcı olarak kullanılabilir. Akne problemi olanlar, ciltlerine elma sirkesi ile bakım yapar ve bunu düzenli olarak devam ettirirse, kısa süre içerisinde akne sorunlarından kurtulabilirler. Yine cilt kuruluğundan şikayetçi olan kişilerin ve aşırı yağlı cilt sorunu yaşayanların cilt bakımında elma sirkesine yer vermesi sorunları çözecektir. Bunun için bir ölçü doğal elma sirkesini aynı ölçüde saf su ile karıştırarak pamukla yüze uygulamak yeterlidir. Hassas ciltlere sahip olanlar ise karışımdaki su oranını daha yüksek tutarak hassasiyetlerin önüne geçebilirler. Güneş yanığı sorununda da elma sirkesi kullanılabilir. Yumuşak bir beze eşit miktarda su ile karıştırılmış olan elma sirkesi dökülür. Yanık bölgeye bastırılarak en az 15 dakika bekletilir. Ardından su ile yıkanıp bir nemlendirici veya hindistan cevizi yağı ile hafifçe masaj yapılır. Bu şekilde acı ve yanığın etkileri geçecektir.

Saçta kepek sorunu yaşayanlar için de elma sirkesi kısa sürede çözüm sağlayacaktır. Bir kabın üçte birini elma sirkesi, üçte ikisini de su ile doldurup, bu karışımı saç köklerine iyicene uygulamak gereklidir. Bu uygulama sonrasında yarım saat saçta bekletmek gereklidir. Ardından saçlar iyice yıkanmalıdır. Haftada birkaç defa düzenli uygulandığında kepek sorunu ortadan kalkacaktır.

Selülit Ve Tırnak Mantarında Kullanımı

Cildinde selülit sorunu yaşayanlar, kullandıkları nemlendiricinin içine elma sirkesi karıştırarark selülitli bölgelere uygulamalıdır. Ardından, bu bölge streç filmle sarılmalı ve 30 dakika bekletilmelidir. Ardından bölge yıkanır ve nemlendirici sürülür. Bu uygulama selülitlerden kurtulmak için 2 haftada 1 defa yapılabilir. Tırnak mantarından kurtulamayanlar için elma sirkesi kısa sürede mucize çözümü getirebilir. Bunun için 1 ay süreyle mutlaka her gün, bir kabın yarısı su, yarısı da elma sirkesi ile doldurulur. Bu suya tırnakların tamamı suyun içinde kalacak şekilde parmaklar batırılır. Yarım saat süre ile bekletilir. Durulamaya gerek yoktur. Düzenli uygulandığı takdirde soruna çözüm olacaktır.

Elma sirkesinin faydaları konusunda diğer yazılarımızı da gözden geçirmeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elma Sirkesinin Faydaları