Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir

Elma sirkesinin faydaları nelerdir

Elma sirkesinin faydaları nelerdir sorusu hakkında yazmış olduğumuz bir çok makaleyi ve bilgiyi tek bir başlıkta sizlere özet olarak anlatmak istedik. Bildiğiniz gibi elma sirkesinin yararları saymakla bitmez. Özellikle sağlık ve kişisel bakım konusunda o kadar çok kullanım alanı bulunmaktadır ki onlarca para verdiğiniz bir çok yardımcı ürünü satın almanıza aslında gerek olmadığına bu yazıyı okuduktan sonra karar vereceğinize eminiz.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir

Elma sirkesinden saç bakımı, cilt bakımı, ağız ve diş bakımı, ev temizliği, kilo verme yöntemleri gibi önemli konularda faydalanabilirsiniz. Diğer sirke çeşitlerinden ziyade özellikle elma sirkesinin faydaları daha bir çok alt başlık altında toplanabilecek olsa da biz bu saydığımız ana konular altında size bilgi vermeye çalışacağız. Ancak elma sirkesinin işe yaraması için bazı önemli noktalardan bahsetmekte yarar var. Marketlerden satın alacağınız markalı ve etiketli elma sirkelerinin %90’ında bize lazım olan bazı etken maddeler bulunmamaktadır. Elma sirkesinin işlevini yerine getirebilmesi için içinde doğal elma asitlerinin de bulunması gerekiyor. Market raflarındaki ürünlerde ise malesef bu doğal asitler bulunmamakta. Bu yüzden ya elma sirkenizi evde kendiniz yapacaksınız ya da doğal ve organik yollarla üreten satıcılardan temin edeceksiniz. Bu konuyla ilgili yazımızın ilerleyen aşamalırnda evde organik elma sirkesi nasıl yapılır sizlere tarif edeceğiz. Şimdi asıl başlıklarımıza hep beraber bakalım:

Elma sirkesinin cilde faydaları

Özellikle akne ve sivilce tedavilerinde elma sirkesi çok büyük bir yardımcı olabilir sizler için. Yüzünüze laboratuvarlardan çıkma kim bilir hangi kimyasalların karıştırıldığı ürünleri sürmek istemiyorsanız bu doğal yöntem sizin imdadınıza yetişebilir. Su ile seyrelttiğiniz elma sirkesini yüzünüze pamuk ile uygulayarak akne ve sivilce problemlerinizle savaşabilirsiniz.

Benzer bir şekilde güneş yanıklarının da tedavisinde elma sirkesini kullanabilirsiniz. Su ve elma sirkesi ile ıslattığınız bezi yanık olan bölgeye yerleştiriniz. 10 15 dakika sonra kaldırarak su ile durulayınız. Mümkünse doğal bir nemlendirici yağ sürünüz. Hindistan cevizi yağını tavsiye ederiz. Güneş yanığından kaynaklanan ağrının ve izlerin çabucak iyileştiğini göreceksiniz.

Elma sirkesinin saça faydaları

Elma sirkesi ile saçlarınızdaki kepek sorunlarına çözüm bulmanız mümkün. Özellikle kimyasal içeren şampuanlar ve saç bakım ürünlerinden uzak durmak isteyenler için elma sirkesinin faydaları arasında bu özellik en önemli olanı.  Banyoda saçlarınızı yıkarken şampuanınızın içine bir miktar elma sirkesi karıştırın. Ancak saçlarınızın iyice durulandığından emin olun. Sirke kokusu ile gezmek istemezsiniz. Saç derinizdeki pullanmaların azaldığını göreceksiniz. Bu sayede bu sebeple oluşan kepeklerden kurtulacaksınız.

Elma sirkesinin dişlere faydası

Elma sirkesi ile ağzınızda bulunan ve istenmeyen bakterilerden kurtulabilirsiniz. Ağzınızı sirke ve su ile hazırladığınız karışımla gargara yapabilirsiniz. Ayrıca karbonat ve sirkeyi karıştırarak dişlerinizi yumuşak bir fırçayla fırçalarsanız sigara ve kahve lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elma Sirkesinin Faydaları