Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

elma sirkesinin faydaları

Geçmiş yıllardan beri yemeklerimizde kullandığımız ama sağlığa yararlarını yeni yeni duyduğumuz sirkenin birçok faydası mevcut. Özellikle cilt ve saçlar için kullanılan sirkenin birçok çeşidi var. Sizler için elma sirkenin bilinmeyen faydalarına ve hangi alanda kullanılacağına kısaca değineceğiz.

Duştan sonra saçlarınızı elma sirkesiyle durularsanız daha parlak ve hacimli olmalarına yardımcı olabilirsiniz. Etkili bir sonuç için her duş sonrasında sirkeyle durulamanız tavsiye edilir. Ayrıca saçlarınızın uzamasını istiyorsanız da güzel bir uygulama olacaktır.

Birçok çeşidi olan sirkenin doğal olanı pH dengesini düzenleyebilir. Yüz toniği gibi kullanabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı elma sirkesini 5 tatlı kaşığı su ile seyreltin. Bunu dışarı çıkmayacağınız zamanlarda ya da gece temiz yüzünüze uygulayabilirsiniz. Ayrıca yüz lekelerinin veya sivilce izleri içinde çok yararlı olacaktır. Elma sirkesi siğil tedavisinde de çok etkili bir yöntemdir. Siğilin üzerine kompres şeklinde siğil düşene kadar uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi dişteki lekeleri geçirmekte de çok etkilidir. Dişlerinizi elma sirkesi ile ovup su ile çalkalayabilirsiniz. Her gün uygulanabilir.
Elma sirkesi tıraş sonrası losyonu olarak kullanılabilir. Bir şişe su ile 3 tatlı kaşığı elma sirkesini karıştırarak kullanabilirsiniz. Cildiniz hassassa yanmaya sebep olabilir bunun için yüzünüzün küçük bir kısmına uygulayıp eğer kızarma olmuyorsa kullanabilirsiniz.
Ayaklarınızda yorgunluk hissediyorsanız elma sirkesi ile ovabilirsiniz. Tekrar durulayın ki keskin kokusu rahatsız etmesin.

Elma Sirkesi Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu?

Elma sirkesi kilo vermeye yardımcı olur. Günlük iki çay kaşığı elma sirkesini yarım litre suya katın ve bu suyu gün boyunca için ya da sabahları mide sorununuz yoksa bir bardak su içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesini katarak içebilirsiniz. Yağ yakımın da yardımcı olacaktır. Ayrıca bedensel olarak denge sağlayacaktır. Ter ile fazlalıklarınızın atımında katkı sağlayıcı bir özelliğe sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elma Sirkesinin Faydaları