Elma Sirkesinin Faydaları

elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesi yüzyıllardır insanların işine yarıyacak bir çok görev üstlenmiştir. Özellikle ilaç sanayisinin bu kadar gelişmediği tarihlerde hastalıkların tedavisinde büyük öneme sahiptir. Eski zamanlarda bu kadar işe yarayan elma sirkesinin günümüzde bu kadar yaygın kullanılmamasının sebebi ise market raflarındaki sirkelerin içeriğinde doğal elma asidinin bulunmamasıdır. Elma sirkesinin faydaları ne kadar doğal olduğu ile doğru orantılıdır.

Özellikle sağlık açısından elma sirkesi içeriğindeki c vitamini, kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi önemli mineraller açısından önemlidir. Bu içerikler sayesinde kanınızın incelmesinde, yağların yakılmasında, sinir sisteminin iyileştirilmesinde ve benzeri bir çok alanda işimize yaramaktadır.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi bir çok sağlık konusunda önemli bir yardımcıdır. Metabolizmamızı güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskimizi azaltır ve vücut direncimizi arttırır. Bir çok doktor elma sirkesini doğal bir antibiyotik olarak önermektedir. Metabolizmanızı hareketlendirerek organlarınızın düzgün çalışmasını sağlar ve aynı zamanda cilt sağlığınızı da olumlu yönde etkiler.

Elma Sirkesi Sindirim Sisteminize Faydalıdır

Elma sirkesinin içeriğinde suda çözünebilen lifler olan petkin bulunur. Bu lifli gıda bağırsaklarınızda meydana gelebilecek spazmların önüne geçer. Bağırsaklarınızın düzgün çalışmasına yardımcı olarak ishal tedavisinde de kullanılabilir. Sirkeyi doğrudan içmek yerine su veya meyve suyunuza karıştırarak tüketebilirsiniz.

Sindirim sistemi sorunlarından birisi olan hazımsızlık için de elma sirkesi kullanabilirsiniz. Bunun için bir bardak su, bir bardak elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı balı karıştırarak sabah bir bardak, akşam bir bardak şeklinde içebilirsiniz.

Elma Sirkesiyle Vücudunuzun Direncini Arttırabilirsiniz

Vücudunuzun bağışıklık sistemi için önemli olan C vitamini elma sirkesinin içinde bolca bulunmaktadır. Sadece C vitamini değil bir çok gerekli mineralde elma sirkesinin içeriğinde vardır. Spesifik hastalıklardan ziyade hastalıklara yakalanmamak için ve vücudunuzun direncini arttırmak için elma sirkesi çok işe yarar.

Elma Sirkesi Ağız Sağlığınıza İyi Gelir
Elma sirkesi içeriğindeki asitler ile ağzınızdaki bakterilerle mücadele eder. Ağız kokusunu ve diş eti iltihabını yok eder. Ayrıca karbonat ve elma sirkesini karıştırarak dişlerinizi fırçaladığınızda sigara ve kahve lekelerinin hızla yokolduğunu dişlerinizin beyazladığını göreceksiniz. Bu şekilde kullanımda diş taşlarınızda yumuşayarak kendiliğinden düşmeye başlayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elma Sirkesinin Faydaları